Hassuna kultura je nejstarší neolitická kultura v severní Mezopotámii, konvenčně datovaná do raného šestého tisíciletí před naším letopočtem (6000 – 5500 B.C.). Je pojmenované po nalezištích v okolí Tell Hassuna v Iráku. Jiné naleziště, kdy byla zjištěna Hassuna kultura jsou např. Shemshara, Yarim Tepe, Arpachiyah. Mapa rozšíření:
Asi 6500 let před naším letopočtem lidé přišli do podhůří (podhorských oblastí) severní Mezopotámie kde byl dostatek srážek, proti „suchým“ oblastem nevhodným pro zemědělství v některých jižních a východních místech Mezopotámie.Jednalo se o první zemědělce v severní Mezopotámii – v severní části dnešní Sýrie a severovýchodu dnešního Iráku.Vytvořili první ucelenou a rozsáhlou neolitickou kulturu na území dnešního Iráku a Sýrie – kulturu Hassuna. Podle kalibrované C14 chronologie ASPRO je datováná do období 6500 až 5700 BC (před Kristem). Z vlivů kultury Hassuna se vyvinuly další kultury Mezopotámie. Jsou to kultury Halaf, Samarra, Ubaid.
Vytvořili nový Hassuna styl keramiky (krémově vypálené nástřepí s načervenalou barvou v lineárních vzorech – CSBW a červeně vypálené nástřepí RSBW). Jemná malovaná keramika nahradila dřívější typy hrubé keramiky DFBW – keramiku s tmavým povrchem. Hassuna lidé žili v malých vesnicích a vesničkách v rozmezí 2 až 8 akrů (3,2 ha). Ruční sekery, srpy, brusné kameny, koše, pekařské pece a četné kosti domácích zvířat odrážejí usazený zemědělský život. Ženské figurky byly dávány do souvislosti s kultem. Nádoby s pohřby, ve kterém bylo umístěno i jídlo, se vztahují k víře v posmrtný život. Vztah Hassuna keramiky s keramikou typu Yarmoukian, Jericho, Wadi Rabah naznačuje, jak se neolitická kultura na předním východě rozšiřovala.
Typologie Hassuna keramiky:
- Samarra-Hassuna keramika:
- Hassuna keramika:
CSBW keramika:
RSBW keramika:
Antropomorfní plastika kultury Samarra-Hassuna :
Materiál alabastr (sádrovec)
Antropomorfní plastika kultury Hassuna :
Materiál DFBW , RSBW keramika
- kultura Hassuna , figurka z YarimTepe, muzeum Bagdad,Iraq
- kultura Hassuna , figurka z YarimTepe, muzeum Bagdad,Iraq
Mapa významných neolitických sídlišť Mezopotámie (Sýrie, Iraq) :