obr do aukce neolithic hassuna princessNázev aukce:

Neolitická Hassunská princezna, 6500-5700 BC

Antropomorfní ženská plastika

Kultura: Hassuna

Období: Neolit předního východu ( ASPRO kalibrovaná datace kultury 6500-5700 př.nl.)

Materiál: Keramika – terracotta (pálená hlína)

Rozměry: H: 4,5 cm

Zachovalost: Idol má odlomenou hlavu, praskliny,oprýsknutí povrchové vrstvy a důlky  původní.

Původ: 1923-1927 soukromá sbírka ze sběru čs. archeologické expedice na přední východ, od roku 1928 v rodinné sbírce.

 


Unikátní antropomorfní plastika Hassuna kultury z keramiky (pálené hlíny). Zhotovena stylem blízkým RSBW(red slipped burnished ware) keramice, jenž tato kultura zavedla. Jediná paralela k této hassuna plastice je  figurka z YarimTepe v Bagdádskem muzeu v Iráku (viz. Článek Hassuna kultura).Jedná se rovněž o sedící ženský idol z terracotty s rituálně odlomenou hlavou, v podobném stylu bez výrazné modelace rukou. Ostaní známé idoly Hassuna kultury nebo Samarra-Hassuna kultury už nejsou blízkými paralelami, jak materiálově tak stylově. Styl sedících antropomorfních plastik předního východu bez modelace rukou je zastoupen mnoha blízkými paralelami z období keramického neolitu 7000-5500 BC z území Anatolie, Sýrie, Iráku, Iránu. Tyto idoly jsou všeobecně vnímány jako kultovní. Jsou spojené s bohyní Velké Matky, bohyní plození a plodnosti, uctívané od neolitu na lízkém východě, v Anatolii, v Evropě.

Jedná se o miniaturní antropomorfní ženskou plastiku. Sedící, má stylizované pahýlovité nohy se zvýrazněnou oblasti hýždí a boků. Odkazující na tradici neolitických sošek Předního východu .

Spodní strana plastiky je plochá. V místě hlavy odlomena, ruce nebyly modelovány a horní část trupu je s modelovanými ňadry. Na pravém stehně je oválný důlek způsobený odparem po nedostatečném vyschnutí před výpalem nebo odpadnutím kaménku z keramického těsta.

K objektu je vystaven certifikát TL datování a autenticity v nezávislé  evropské datovací laboratoři v Německu.

 

Bibliografie:

Bagdádské muzeum ,Iraq

Interacting with figurines, Harald Haarmann

Interpreting ancient figurines, Richard G. Lemure

 

 

 

10% výtěžku z aukce nebo mimoaukčního prodeje bude věnováno na charitativní  projekt UNICEF  – Konflikt v Iráku 2014, Humanitární krize v Sýrii.